Jenny had $y. She bought 2 cakes that cost $45 each. How much had she left?
Matematika
ikaaa11
Pertanyaan
Jenny had $y. She bought 2 cakes that cost $45 each. How much had she left?
2 Jawaban
-
1. Jawaban zakihabib334
2 cakes = 2 × $45
= $90
$y = $90 -
2. Jawaban Stephenlee
Jenny = $y
Cakes price = 2 x 45 = $90
left(kembalian) = y - 90
SEMOGA BERMANFAAT~